Delfi, alfa straipsniai.
http://www.alfa.lt/straipsnis/c90956
2008-10-05 00:05
PARODOS RECENZIJA: Angelai, dykumų vėjas ir rankinės tekstilės parodoje „Veltinis“
Ieva Šadzevičienė | Alfa.lt
Tiek daug lemia fantazija: vilna, keli karoliukai bei šiek tiek spalvų, ir jau gimsta skirtingos kompozicijos, aprėpiančios vizualųjį grožį bei tiesioginę kūrinio naudą. Vilniuje, Nacionalinėje dizaino ir mados galerijoje (Gedimino g. 9) veikia tekstilės paroda „Veltinis“, kurioje eksponuojami darbai parodo visokeriopas vėlimo iš vilnos technikos galimybes. Vienur iš menine prasme tautodailininkams artimų kompozicijų išauga iki tikros tekstilės kūrinių, o kartais „nulipa nuo sienų“ ir virsta veltomis rankinėmis (Renata Kraus „Balta romantika“), bateliais ar net angelais.
Veltinio technika sukurti tekstilės kilimai priartėja prie abstrakcijų (Viltė Kazlauskaitė „Dykumos vėjas“) – žaidžiama balsvos vilnos tekstūra ir natūraliais atspalviais. Lygus balto veltinio paviršius komponuojamas su rusvos vilnos kuokštais, kauburėliais – taip kilime natūraliai išauga „dykumos kalvos“ ir slėniai.
Kitame veltiniame tekstilės darbe įvedama spalva įgauna švelnų akvarelės dažo pojūtį (Donata Dumčiuvienė „Rudeniniai laužai“), šiltas, jaukus audinys, viena vertus, išlaikydamas dekoratyvumą, kita vertus, išsaugo savyje švelnumą ir prislopintų spalvų žavesį. D. Dumčiuvienė baltai vilnai suteikdama ochros atspalvį („Mama antilopė“) išgauna įdomų senovinio audeklo efektą, įvesdama pirmykščių kultūrų piešinių ant uolos elementus, veltiniui kilimui suteikia archaikos pojūtį, primindama, kad tai – viena seniausių vilnos apdorojimo technikų.
Iš vilnos suvelti daiktai nuo galerijos sienų gali tiesiai nužengti į mūsų spintas. Parodoje „Veltinis“ rikiuojasi tokių „naudingų“ kūrinių eilė. Tai burgundiško vyno spalvos kumštinės pirštinės (Daiva Morozova „Kumštinukės“), vaikiškų rūbelių kolekcija ir net išmoningos šlepetės, atitinkančios pastarųjų metų mados tendencijas (pilkos vilnos šlepetės, papuoštos pilkšvai raudonais gėlių žiedais, lyg ir skirtos „geros mergaitės“ aprangai, bet jų vidus – juodas ir netgi išdailintas baltais, kaukolytes primenančiais, ornamentais, be išimties bylojantis apie slaptąją jų savininkės charakterio pusę (Inga Samušienė „Šlepetės“). Ingos Samušienės velti aulinukai – kojinės taip pat gali simbolizuoti didžiąsias metų šventes – Velykas ( I. Samušienė „Velykos“): naudingą daiktą – kojines, paversdami meniniu objektu.
Veltinis – kaip aksesuaras atgyja Kristinos Bajorienės apyrankėse (K. Bajorienė „Raibuliavimas“). Netikėtos plačios šiltos autentiškos apyrankės kviečia jas nešiojančią moterį tapti paveikslo dalimi, įsiklausyti į meno kalbą. Taip pat sėkmingai veltinis gali tapti fotorėmeliu, veidrodžio kraštu ar net angelu.
Ievos Urbonavičienės sukurti angelai tekstilinį veltinį priartina prie savotiškos tūrinės skulptūros – šiuo atveju dekoratyvinių lėlių-angelų. Angelai tokie skirtingi – išvelti iš balsvos, aukso spalva dekoruotos vilnos (I. Urbonavičienė „Angelas Baltramiejus“ ir „Angelas Šauklys“), o kartais atvirkščiai – pasipuošę ryškiaspalviais drabužiais (I. Urbonavičienė „Angelas Rojaus Sodininkas“), kiekvienas jų yra lyg Taro Angelo kortos simbolis, savitai lemiantis mūsų likimą.
Nacionalinėje dizaino ir mados galerijoje eksponuojamoje parodoje „Veltinis“ susilieja formų, meno kūrinių ir jais virstančių praktiškų daiktų įvairovė. Čia svarbi kiekviena kilimo ar aksesuaro detalė, plati ir daugeriopa kiekvieno kūrinio paskirtis.
http://gyvenimas.delfi.lt/archive/article.php?id=18752476
Parodoje „Veltinis“ - širdžiai mieli daiktai
Jūratė Juršienė, www.DELFI.lt
2008 spalio mėn. 3 d. 14:01
DELFI (J.Juršienės nuotr.)
Devynios jaunos ir kūrybingos veltinio vėlėjos – Viltė Kazlauskaitė, Inga Samušienė, Donata Dumčiuvienė, Daiva Morozova, Kristina Bajorienė, Jurgita Migonienė, Renata Kraus, Vaida Petreikienė ir Ieva Urbonavičienė – Nacionalinėje dizaino ir mados galerijoje „G 9“ pristatė savo funkcinių veltinio objektų kolekcijas.
Parodoje taip pat pristatyta V. Kazlauskaitės pirmoji lietuviška knyga apie veltinio techniką „Veltinis“.
Pasirinkti parodos objektai – funkcionalūs daiktai.
Kūrėjos visų pirma siekė atskleisti patį veltinio grožį įvairiuose kasdieniuose ar ypatinguose daiktuose, turinčiuose sielą.
Eksponuojami daiktai – kilimai, šaliai, apdarai, šlepetės, pirštinės, rankinės, įvairūs papuošalai bei interjero elementai, stebuklinga skulptūrinių angelų kolekcija - skirti vertinantiems autorinius darbus, nebijantiems naujumo ir originalumo, įvairių medžiagų (vilnos, šilko, lino, medvilnės, stiklo, akmens, molio, sidabro...) sintezės.
2008-10-07
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
0 komentarai (-ų):
Rašyti komentarą